19 травня — День пам’яті жертв політичних репресій

19 травня, в третю неділю травня – День пам’яті жертв політичних

репресій. Відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року на

вшанування десятків тисяч людей, розстріляних комуністичним режимом,

сотень тисяч кинутих у в’язниці й табори, на заслання чи примусове

психіатричне лікування. Кількість цих мучеників Україні досі неможливо

підрахувати.

Більшовики одразу після Жовтневого перевороту 1917 року взяли курс на політичний терор. З осені 1918 року він набув статусу офіційної політики радянської влади. В Україні “червоний терор” було розпочато з перших днів вторгнення більшовицьких загонів на початку 1918 року. Великий терор – масштабна кампанія репресій громадян, розгорнута в СРСР у 1937–1938 роках з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору 1930-х років в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.

Через терор і репресії пройшли усі верстви українського суспільства: від науковців і митців до робітників і селян.

Радянська влада намагалася приховати сліди злочинів – місця поховань робила «режимними об’єктами» КГБ, розрівнювала бульдозерами, забороняла доступ до відповідних архівів.

Одним із символів тих подій став Биківнянський ліс під Києвом. Це найбільше в Україні місце масових поховань жертв комуністичних політичних репресій. За різними даними, останній спочинок тут знайшли від 20 до понад 100 тисяч осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних у позасудовому порядку органами НКВД у Києві. Тут покоїться прах Михайля Семенка, Майка Йогансена, Михайла Бойчука, Федора Козубовського, митрополита УАПЦ Василя Липківського та інших жертв сталінського Великого терору.

Катування, розстріли невинних без суду і слідства, депортації, фільтраційні табори, масові переслідування з політичних мотивів – здавалося, що все це з падінням радянської системи назавжди залишилося в історії. Однак, після

вторгнення росії в Україну ідеологічні спадкоємці тоталітарних режимів у росії знову принесли ці жахіття на українську землю.

Сьогодні рф є наступницею цих людиноненависницьких практик – вона виправдовує і глорифікує сталінський режим, нарощує і вдосконалює репресивну політику, жертвами якої уже стали тисячі мешканців окупованих територій.

http://vlada.pp.ua/.../aHR0cHM6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vd.../

Поділитися:

На Вінничинні продовжується кампанія з декларування вогнепальної зброї
25.03.2025 12:37
Від початку процесу декларування вогнепальної зброї жителі Хмільницького району зареєстрували: 3 мисливських карабіна; 8 мисливських гладкоствольних рушниць; 1 пристрій для відстрілу…
Інформація щодо шляхів отримання консультативної, методологічної підтримки
14.03.2025 11:22
Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (далі – Міжрегіональне управління) відповідно до повноважень, визначених Положенням про Міжрегіональне управління, яке…
ДО УВАГИ ЕКСПОРТЕРІВ ЯЧМЕНЮ, КУКУРУДЗИ ТА СОЇ!
14.03.2025 10:51
Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області нагадує, що експорт ячменю, кукурудзи та сої до Китайської Народної Республіки можливий тільки при умові виконання Протоколів…