Грип птиці - інфекційне, висококонтагіозне захворювання птиці, яке викликається одним із штамів вірусу грипу А та характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення. Грип птиці відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон, оскільки основним фактором поширення є інфікована дика перелітна птиця.
Клінічні ознаки: раптова загибель великої кількості птиці у стаді без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками депресії, відсутність апетиту, хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою, спостерігають сльозотечу, ознаки ураження нервової системи, зокрема викривлення шиї та атаксія, набряками в ділянці голови і шиї, ціанотичність слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистий пронос, рідше - симптомами ураження органів дихання. Птиця несе яйця без шкаралупи і з часом припиняють яйцекладку.
Враховуючи, що ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами існує постійно - найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання вимог біобезпеки, як в комерційних так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання - своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.
Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства власники птиці повинні:
-
при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки;
-
щоденно проводити клінічний огляд птиці;
-
забезпечити переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця;
-
мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;
-
птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);
-
не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймищах тощо;
-
не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;
-
проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;
-
негайно інформувати державні установи ветеринарної медицини про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку.
Нагадуємо, що головне дотримуватися вимог біобезпеки в господарствах та своєчасно повідомляти про захворювання/загибель птиці.
При невластивій поведінці птиці, перших ознаках захворювання чи загибелі птиці необхідно терміново сповістити лікаря ветмедицини, який обслуговує ваш населений пункт або Хмільницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області за тел. (04342)-69-43-38