Комунальне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Самгородоцької сільської ради» в кінці лютого 2023 року знову отримав препарат, який використовується для захисту щитоподібної залози під час радіоактивного випромінювання. Це таблетки калію йодид, які надійшли, як гуманітарна допомога в кількості 500 доз, 1000 таблеток по 65 мг ( з розрахунку на один прийом для дорослих рекомендована доза 125 мг)
Препарат розрахований на людей віком до 40 років, оскільки людям старшого віку нема сенсу його вживати, бо активність їхньої щитоподібної залози знижена і вона не поглинатиме радіоактивний йод так швидко, як це відбувається в молодих людей.
Видають калій йодид безкоштовно. Для отримання препарату та рекомендацій щодо його застосування слід звернутись до свого сімейного лікаря чи терапевта.
У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань.
Щоб зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.
Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики!
Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари.
КОМУ І В ЯКИХ ДОЗАХ ПОТРІБНО ПРИЙМАТИ ЙОДИДУ КАЛІЮ?
- діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг,
- діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,
- діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,
- підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.
Людям старшим за 40 років калій йод не призначають!
Більше про йодну профілактику можна дізнатись у свого сімейного лікаря, терапевта.
Слід пам’ятати, що інші види йодних розчинів (спиртовий розчин йоду, розчин Люголя, повідон-йод) не всмоктуються та не накопичуються в щитоподібній залозі, отже, не захистять від радіоактивного йоду. Йдеться як про приймання всередину, так і про нанесення йодних сіточок.
Вживання зазначених препаратів в кращому випадку не принесе жодного ефекту, в гіршому — зашкодить (хімічні опіки ротової порожнини, стравоходу тощо). Тому єдиним препаратом для ефективної йодної профілактики залишається калій йодид.