В країнах ЄС зафіксовані спалахи ящуру (Угорщина та Словаччина). Як наслідок це високі ризики занесення хвороби на територію України.
● Держпродспоживслужба на всіх рівнях терміново застосовує заходи, щоб не допустити занесення захворювання: заборонено імпорт продукції тваринного походження з країн, де зафіксовано спалахи (тварини, які можуть хворіти на ящур, молоко, м'ясо та інші позиції продуктів від сприйнятливих тварин, репродуктивний матеріал), заборона випасу біля кордону з ЄС, у Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях посилено контроль за клінічним станом та транспортуванням (переміщенням) сприйнятливих до захворювання видів тварин, на кордоні - пропуск пасажирів та екіпажів транспортних засобів через дезінфікуючі килимки, дезінфекція транспортних засобів на пунктах пропуску, забезпечено виконання заборони на ввезення продуктів тваринного походження, в тому числі із ручної поклажі та багажу громадян
● 11.04.2025 відбулось позачергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Кабінеті Міністрів України, під час якого були прийняті додаткові посилені ветеринарно-санітарні заходи для недопущення занесення вірусу ящуру. Це співпраця всіх дотичних органів державної влади: Міністерства оборони України, Мінагрополітики, Мінекономіки, МЗС, Міндовкілля, МВС, Мінрозвитку, Держпродспоживслужби, Держмитслужби, Держлісагентства, Держприкордонслужби, Держекоінспекції, Нацполіції, ДСНС, ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин», Національного агентства телебачення та радіомовлення, обласних, м. Києва державні (військові) адміністрації тощо. Це комплексна робота та взаємодія, яка враховує заходи на кордоні та всередині країни, а також розробка необхідних нормативно-правових документів.
● Головна ціль не допустити вірус на територію України, а у випадку реєстрації спалаху - швидко акумулювати та ліквідувати спалах, щоб не допустити поширення.
Про вірус ящуру
● Останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має офіційний статус Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (заснованої як МЕБ) країни вільної від ящуру без застосування вакцинації;
● Тяжкість спалаху ящуру пов'язана з легкістю, з якою вірус може поширюватися будь-яким або всіма перерахованими шляхами: інфіковані тварини, заражені загони/будівлі або заражені транспортні засоби для перевезення тварин, заражені матеріали, такі як сіно, корм, вода, молоко або біологічні рідини, забруднений одяг, взуття або обладнання, інфіковане вірусом м'ясо або інші продукти тваринного походження, інфіковані аерозолі (поширення вірусу через повітряні потоки). Тварини, які одужали від інфекції, іноді можуть бути носіями вірусу і спричиняти нові спалахи хвороби.
● Ящур вражає широкий спектр тварин: велику рогату худобу, свиней, овець, кіз, верблюдів, буйволів, яків, оленів, косуль, джейранів, сайгаків, турів, лосів, кабанів, антилоп, зебр, слонів, ведмедів та інших парнокопитних. Це переважно сільськогосподарські тварини, продукти яких щоденно споживає людина. Такі продукти можуть стати шляхом поширення вірусу. Ящур завдає серйозних економічних збитків тваринництву та харчовій промисловості. У разі виявлення захворювання всі сприйнятливі тварини та продукти тваринного походження підлягають знищенню. Важливо пам’ятати: ящуром може заразитися і людина.
Наслідки захворювання для України
○ Економічні збитки у галузі тваринництва на внутрішньому ринку України
○ Зупинення експорту для такої продукції: молоко та молочні продукти, м'ясо та м'ясну продукцію, тощо.
○ Ризик для здоров'я людини
○ Тягар на державний бюджет, щоб зупинити та ліквідувати поширення вірусу на території України
Наприклад. Спалах ящуру у Великобританії у 2001 році мав значні економічні наслідки, протягом 7 міс захворювання поширилося на понад 2000 ферм, що призвело до забою понад шести мільйонів голів великої рогатої худоби та овець. Економічні втрати від цієї епідемії оцінюються приблизно в 8 мільярдів фунтів стерлінгів. Якщо перерахувати на українську гривню - це становить майже 440 мільйонів гривень.
Під час епізоотії ящуру на Тайвані у 1997 році виникло понад 6000 ящурних вогнищ, загинуло й було знищено понад 4 млн голів свиней, загальні економічні збитки склали близько 10 млрд доларів США.
Наші дії - що робити зараз
Наразі – кожен повинен посилити увагу. Особливо зараз у весняний період, так як сприятливими умовами для збереження та поширення вірусу в навколишньому середовищі є низька температура та підвищена вологість.
○ Фермери та власники тварин мають бути надзвичайно пильними та ретельно стежити за тваринами для своєчасного виявлення симптомів захворювання. У разі підозри - негайно звертатись до Держпродспоживслужби.
○ Подорожуючі з країн, де зафіксовано спалах ящуру (Угорщина та Словаччина) повинні дотримуватися декілька рекомендацій: не завозити харчові продукти з собою, не контактуйте з сільськогосподарськими тваринами щонайменше 3 доби після повернення з країн, де виявлено ящур.
○ Водіям автобусів та інших транспортних засобів - плануйте логістичні шляхи через благополучні території (відсутні спалахи ящуру) та дезінфікуйте свій транспорт на кордоні при в'їзді в Україну. Так як транспорт також є одним зі шляхів перенесення вірусу.