У зв’язку з ускладненням епізоотичної ситуації у світі щодо грипу птиці, зокрема з вересня по листопад 2022 року в країнах Європи зареєстровано 763 спалахи високо патогенного грипу птиці в 23 країнах, у тому числі, що межують з Україною (Угорщина-13, Польща-1, Молдова-1), враховуючи шляхи міграції цільових видів дикої перелітної птиці, військових дій, які можуть впливати на розширення зони високого ризику виникнення грипу птиці значну концентрацію поголів’я птиці існує великий ризик занесення та розповсюдження грипу птиці в Україні з 1 декади грудня 2022 року по ІІІ декаду лютого 2023 року.
За результатами виконання програми спостереження у 2022 році в Україні не було зареєстровано жодного спалаху високопатогенного грипу птиці. Випадків грипу птиці в бувшому Козятинському районі в минулих роках не було зареєстровано.
Грип птиці - інфекційне, висококонтагіозне захворювання птиці, яке викликається одним із штамів вірусу грипу А та характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення. Грип птиці відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон, оскільки основним фактором поширення є інфікована дика перелітна птиця.
Клінічні ознаки: раптова загибель великої кількості птиці у стаді без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками депресії, відсутність апетиту, хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою, спостерігають сльозотечу, ознаки ураження нервової системи, зокрема викривлення шиї та атаксія, набряками в ділянці голови і шиї, ціанотичність слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистий пронос, рідше - симптомами ураження органів дихання. Птиця несе яйця без шкаралупи і з часом припиняють яйцекладку.
Враховуючи, що ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами існує постійно - найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання вимог біобезпеки, як в комерційних так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання - своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.
Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства власники птиці повинні:
-
при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки;
-
щоденно проводити клінічний огляд птиці;
-
забезпечити переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця;
-
мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;
-
птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);
-
не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймищах тощо;
-
не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;
-
проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;
-
негайно інформувати державні установи ветеринарної медицини про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку.
Нагадуємо, що головне дотримуватися вимог біобезпеки в господарствах та своєчасно повідомляти про захворювання/загибель птиці.
При невластивій поведінці птиці, перших ознаках захворювання чи загибелі птиці необхідно терміново сповістити лікаря ветмедицини, який обслуговує ваш населений пункт або Козятинське управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області за тел. 097-482-02-10