13 листопада у світі відзначається Міжнародний день сліпих. Ця дата покликана привернути увагу здорових людей до проблем тих, хто втратив зір і опинився у важких життєвих обставинах.
Цього дня у 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих за допомогою придуманого ним шрифту. Він створив при школі друкарню та видав у ній декілька книг рельєфно-лінійним шрифтом. Це були перші книги для сліпих. У 1784 році у Парижі на свої власні кошти у своєму приватному будинку він відкрив першу у світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих». За книгами Валентина Гаюї незрячі навчалися аж до 1829 року, коли Луї Брайль винайшов шрифт.
Враховуючи титанічну роботу Валентина Гаюї, який робив все, щоб покращити якість життя незрячих людей, Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла рішення в день його народження – 13 листопада щороку відзначати Міжнародний день сліпих.
За даними ВООЗ, близько 300 мільйонів людей у світі страждає від порушень зору, з них майже 40 мільйонів незрячі. Щорічно кількість сліпих зростає на 1-2 млн. осіб, адже що п’ять секунд втрачає зір один дорослий, а кожну хвилину – 1 дитина.
Основні патогенні чинники, що ведуть до порушення зору:
генетичні – в 75% зорових порушень: місцеві та загальні інфекції, нейроінфекції, порушення обміну речовин, спадкові захворювання (катаракта, природжена глаукома, атрофія зорового нерва, короткозорість),
травми й аномалії розвитку очного яблука,
зовнішні і внутрішні негативні дії, що мали місце в період вагітності,
захворювання периферичних відділів ока – рогівки, кришталика.
Медики, громадські організації проводять численні конференції, бібліотеки знайомлять відвідувачів із книжковими новинками, виданими шрифтом Брайля, влаштовуютьcя концерти, на яких виступають як відомі артисти, так і незрячі талановиті виконавці.
Попри відсутність зору, окремі українці домоглися успіху в різних сферах діяльності. Таких людей запрошують розповісти про те, як незрячій людині реалізувати себе, розкрити свій потенціал.
Для того, щоб на довгі роки зберегти здорові очі, виконуйте нескладну гімнастику, ведіть здоровий спосіб життя, відмовтеся від шкідливих звичок, особливо куріння та зловживання алкоголем, правильно харчуйтесь, проводьте більше часу на свіжому повітрі, контролюйте рівень артеріального тиску, захищайте свої очі від прямого дії сонячного світла. І обов’язково щороку відвідуйте офтальмолога як профілактику.
Бережіть очі і цей безцінний дар – зір!