Директор КП "Центру ПМСД Самгородоцької сільської ради Валентина Лобченко інформує про йодну профілактику

Директор КП "Центру ПМСД Самгородоцької сільської ради Валентина Лобченко інформує:

Яку небезпеку несуть аварії на атомних станціях?

У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. В результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів – внутрішнє. Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань.

Значний ризик для здоров’я має внутрішнє опромінення, – коли радіоізотопи потрапляють в організм людини через вдихання повітря чи споживання забруднених продуктів.

Що таке йодна профілактика?

Щоб зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібнузалозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

Прийом калій йодиду – офіційне оповіщення

Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики! Таке оповіщення проводиться місцевими органами виконавчої влади, органами міісцевого самоврядування - всіма доступними засобами масової інформації.

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням «хмари» та через 6 годин після. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари.

Де братии калій йодид у разі потреби?

КП "Центр ПМСД Самгородоцької СР" інформує, що Департаментом охорони здоров'я та реабілітації Вінницької обласної військової адміністрації, наказом від 12.08.2022 року № 1428,був здійснений розподіл на заклади охорони здоров’я, навчальні медичні заклади лікарський препарат «Калій йодид», отриманий в якості гуманітарної допомоги. На наш заклад , згідно розподілу, було виділено 2000 пигулок. При розподілі даного препарату Департамент керувався кількістю працівників у закладі, кількістю ліжок. Розподілом було передбачено видачу препарату «Калій йодид» працівникам закладу,членам їх родин та студентам.

Отриманий препарат « Калій йодид» був переросподілений між амбулаторіями Центру. А саме : Самгородоцька АЗПСМ отримала 560 пигулок( задекларовано 4685 осіб). Йосипівська АЗПСМ – 250 пигулок ( задекларовано 1572 особи) , Д. Махаринецька АЗПСМ -250 пигулок ( задекларовано ( 1159 осіб) , Козятинська АЗПСМ – 700 пигулок ( задекларовано 7119 осіб)., адміністративний підрозділ – 20 пигулок.

Відповідно до рекомендацій заступника директора Департаменту ОЗ БондаренкеоТ.В. препарат був в першу чергу виданий працівникам КП « Центр ПМСД Самгородоцької СР» , членам їх родини, студентам. В зв’язку з тим, що після видачі, в амбулаторіях перебував на залишку препарат « Калій йодид, було прийнято рішення роздати його між населенням, яке обслуговують медичні працівники КП « Центр ПМСД Самгородоцької СР». Даний препарат видавався малозабезпеченим сім’ям, багатодітним особам, особам що перебувають під динамічним наглядом у лікарів, сім’ям мобілізованих осіб, внутріньо-переміщеним особам,працівникам Самгородоцької СР, працівникам шкіл та інших верст населення.

В зв’язку з тим, що в Козятинській АЗПСМ підписали декларації пацієнти, які проживають в інших громадах ( Козятинська, Махнівська, Глуховецька), що також отримали препарат «Калій йодид» на своє населення, Центром було зроблений повторний перерозподіл препарату із Козятинської АЗПСМ до інших амбулаторій. А саме: Самгородоцькій АЗПСМ – 200 пигулок, Йосипівській АЗПСМ – 100 пигулок, Д. Махаринецькій – 120 пигулок. На даний час населення СамгородоцькоїТГ, може отримати «Калій йодид» саме в цих амбулаторіях.

Кому і в яких дозах потрібно приймати йодиду калію?

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг,

  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,

  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,

  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.

І за можливості – спершурадитися з лікарем!

Які наслідки прийому йодиду калію?

Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення водовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров'я дітей та дорослих. Але якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу й у неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози. Отже, приймати водовмісні препарати для профілактики не варто.

Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоду!

Потрібно пам’ятати й про інші заходи захисту у разі радіаційної аварії: перейти в укриття, щільно закрити вікна і двері (не здійснювати провітрювання), упакувати харчові продукти або помістити їх в закриті ємності, накопичити запас чистої води.

Щодо питання моніторингу в розрізі ЛПЗ Самгородоцької ТГ відносно потреби забезпечення калій йодидом населення громади, надаємо наступну інформацію:

По Козятинській АЗПСМ зареєстровано 7119 осіб ( від 0 до 40 років – 3177 осіб);

По Самгородоцькій АЗПСМ зареєстровано 4685 осіб ( від 0 до 40 років – 1966 осіб);

По Йосипівській АЗПСМ зареєстровано 1672 осіб ( від 0 до 40 років – 720 осіб);

По Д.Махаринецькій АЗПСМ зареєстровано 1159 осіб ( від 0 до 40 років – 522

Поділитися:

Інформаційні матеріали до 91-х роковин Голодомору 1932–1933 років
22.11.2024 10:01
Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У 2024-му День пам’яті жертв голодоморів припадає…
21 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ
21.11.2024 12:28
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з указом президента України № 872/2014 від 13 листопада 2014 року. Цей день установлено «з метою збереження й донесення до…
Соціологічне опитування «Безпека та довіра»
20.11.2024 14:25
Харківський національний університет внутрішніх справ спільно з Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області реалізуюють черговий етап щорічного моніторингового дослідження «Безпека…